Соколівська громада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни: особливості для цивільних осіб

Дата: 27.06.2023 16:56
Кількість переглядів: 119

Фото без опису

Встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни: особливості для цивільних осіб

 

Звертаємо увагу, що в цій статті ми обговорюємо особливості присвоєння статусу «особа з інвалідністю внаслідок війни» саме цивільним особам, а не військовозобов’язаним.

 

З початком збройної агресії рф на території України у 2014 році суспільство та держава зіткнулись з викликом, до якого не були готові – велика кількість поранених та загиблих з числа цивільного населення Донецької та Луганської областей. Після 24.02.2022 кількість постраждалих осіб та географія таких випадків суттєво зросли та розширились. Через відсутність розроблених механізмів реагування держави на ситуацію, цивільні особи, які були травмовані внаслідок воєнних дій, не мали законних підстав претендувати на отримання пільг та компенсацій від держави до внесення змін у Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

До осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа осіб (цивільних), які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних:

 1. у районах бойових дій у період Другої світової війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період;
 2. від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 року, з 1 грудня 2014 року до 24 лютого 2022 року – на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з 24 лютого 2022 року – на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Статус особи з інвалідністю внаслідок війни також надається:

 • Учасникам Революції Гідності які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11.2013 по 21.02.2014 за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі – Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014
 • Працівникам підприємств, установ, організацій: яких залучали до участі в забезпеченні оборони України у Донецькій та Луганській областях під час проведення АТО/ООС та на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України
 • Волонтерам які добровільно забезпечували (добровільно залучалися до забезпечення) проведення АТО/ООС у Донецькій та Луганській областях (у тому числі провадили волонтерську діяльність за напрямами, визначеними абз. 9 ч. 3 ст. 1 Закону України «Про волонтерську діяльність») та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення АТО/ООС у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів
 • Цивільним особам які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення АТО/ООС з 01.12.2014 до 24.02.2022, а з 24.02.2022 – на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Цивільні особи, які постраждали внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, мають право на отримання причини інвалідності як “постраждалі внаслідок дії вибухонебезпечних предметів” відповідно до Закону України “Про протимінну діяльність в Україні”. Ця причина інвалідності встановлюється медико-соціальними експертними комісіями на підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання постраждалою особою поранення чи інших ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів.

 

Хто приймає рішення про встановлення статусу?

Рішення про встановлення факту одержання особою ушкодження здоров’я від боєприпасів ухвалюється міжвідомчою комісією з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння яку утворює Мінветеранів.

Формою роботи міжвідомчої комісії є засідання, які проводять щонайменше один раз на місяць (за наявності документів для розгляду).

Проведення засідань міжвідомчої комісії організовує Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Засідання міжвідомчої комісії є правоможним, якщо на ньому присутні більше ніж половина її членів.

Склад Міжвідомчої комісії:

 • представники Мінветеранів
 • Представники Мінсоцполітики,
 • Представники МОЗ,
 • Представники Міноборони,
 • Представники МВС,
 • Представники Національної поліції,
 • Представники Національної гвардії,
 • Представники Адміністрації Держприкордонслужби,
 • а також за згодою – Представники Офісу Генерального прокурора таСБУ.

До роботи міжвідомчої комісії можуть залучатися фахівці іншихдержавних органів та представники громадських об’єднань (за згодою).

 

Які для цього необхідні документи?

 • Заява
 • Копії сторінок паспорта громадянина України
 • Копія довідки РНОКПП
 • Копії первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені МОЗ
 • Висновок медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів (СМЕ)
 • Копія довідки МСЕК або висновку ЛКК (для осіб до 18 років)
 • Довідка про відсутність (наявність) судимості
 • Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження
 • Інші документи (за наявності), які можуть засвідчити одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я

 

В якому випадку комісія відмовляє у присвоєнні статусу?

 

Поранення чи інші ушкодження здоров’я є наслідком:

 • вчинення постраждалою особою кримінального/адміністративного правопорушення;
 • вчинення постраждалою особою дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння навмисного спричинення постраждалою особою собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю;
 • учинення відносно постраждалої особи кримінального правопорушення з корисливих або інших особистих мотивів цивільними особами, не залученими до безпосередньої участі в АТО/ООС, захисті батьківщини;
 • виявлено факт підроблення документів або подання недостовірної інформації;
 • ушкодження здоров’я від боєприпасів отримане не в період і не на території проведення АТО/ООС та військових дій;
 • особа, яка одержала ушкодження здоров’я від боєприпасів, перебувала у складі збройних формувань Російської Федерації, окупаційної адміністрації Російської Федерації, інших незаконних збройних формувань;
 • наявний обвинувальний вирок суду, за вчинення злочину проти основ національної безпеки України або злочину проти громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку та судимість за яким не знята і не погашена;
 • відсутні документи, що містять підтвердження факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від боєприпасів внаслідок АТО/ООС та військових дій;
 • прийнято уповноваженим органом (особою) рішення про відсутність складу правопорушення в кримінальному провадженні за фактом одержання постраждалою особою ушкодження здоров’я від боєприпасів.

 

Алгоритм отримання статусу “особа з інвалідністю внаслідок війни”

Крок 1. До МСЕК (ЛКК для осіб віком до 18 років), яка проводила медико-соціальну експертизу щодо такої особи раніше, подається рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров’я від боєприпасів.

Крок 2. Протягом 5 днів:

 • МСЕК встановлює причинний зв’язок інвалідності з ушкодженням здоров’я від боєприпасів та видає особі, яка подала документи, довідку про групу та причину інвалідності.
 • ЛКК встановлює причинний зв’язок інвалідності з ушкодженням здоров’я від боєприпасів, одержаним постраждалою особою віком до 18 років та видає висновок про встановлення категорії “дитина з інвалідністю”.

 

Оскарження відмови

Рішення про відмову оскаржується протягом шести місяців від дня відмови у належному окружному адміністративному суді.

Позасудовий порядок

Висновок-відмову МСЕК можна оскаржити протягом місяця з дня відмови шляхом подання письмової заяви разом з відмовою до обласної та центральної МСЕК.

Заява подається через МСЕК, яка ухвалювала рішення, або до обласного управління охорони здоров’я.

У триденний строк після надходження відповідного запиту МСЕК або управління мають надіслати всі наявні документи на розгляд обласної чи центральної міської комісії. Ті впродовж місяця з дня надання таких документів мають повторно оглянути заявника і винести рішення.

Позбавлення статусу “особа з інвалідністю внаслідок війни”

Особа з інвалідністю внаслідок  війни позбавляється статусу у разі:

 • наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в АТО/ООС, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
 • виявлення факту підроблення документів про участь в АТО/ООС, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або надання недостовірних даних про особу;
 • подання особою заяви про позбавлення її статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь