Соколівська громада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Пам’ятка населенню – Лептоспіроз

Дата: 21.04.2022 08:26
Кількість переглядів: 240

Фото без описуЛептоспіроз - це особливо небезпечне інфекційне захворювання з переважним ураженням нирок та печінки. Хворіють на це захворювання як люди, так і тварини. Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів, а для людей, в більшості випадків, закінчується смертю, особливо при пізньому зверненні за медичною допомогою.

Як здійснюється зараження?

Основним джерелом лептоспір у природі є мишовидні гризуни (щури, миші), від яких заражаються люди і свійські тварини. Для людини додатковим (крім гризунів) джерелом збудника хвороби є свині, велика рогата худоба, собаки та інші дикі та домашні тварини, які заразилися від гризунів. У тварин хвороба часто протікає безсимптомно, у вигляді довготривалого носійства, при цьому лептоспіри у великій кількості виділяються з сечею в зовнішнє середовище. У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до 1 місяця, у вологому ґрунті – до 270 днів, добре переносять морози. Швидко гинуть в кислому середовищі, миттєво - при кип’ятінні. Люди заражаються лептоспірозом при купанні, рибальстві, як літньому, так і зимовому, споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах, під час догляду за хворими тваринами. Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств та інших. З моменту зараження до початку хвороби проходить від 6 до 20 днів. Хвороба починається раптово (хворий точно може вказати часи свого захворювання): у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40º, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо нижніх кінцівок, настільки, що людина не може встати на ноги – це одне з найхарактерніших ознак захворювання. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ. Якщо вчасно не звернутися до лікаря – виникають тяжкі ускладнення печінки і нирок, що ведуть до смерті. Смерть може наступити вже через 5 днів після початку захворювання, при тяжкому перебігу. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки у лікарні.

Як вберегтися від лептоспірозу?

Запобіжні заходи повинні бути спрямовані перш за все на ліквідацію джерела заразного початку, а саме - знищення пацюків і мишей з метою попередження захворювання лептоспірозом як людей, так і тварин. При догляді за тваринами, як на фермі, так і вдома, необхідно користуватися спеціальним одягом (це рукавиці, халат, чоботи). Боротьба з гризунами, які є довготривалими носіями лептоспір та виділяють їх із сечею в навколишнє середовище, повинна проводитися всіма доступними засобами (капкан, пастка, приманка). Для недопущення передачі інфекції харчовим шляхом, не вживайте сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; не пийте не кип’ячене молоко, необхідно захищати продукти харчування від доступу гризунів, не вживати овочі і фрукти не митими. Не допускати випас великої рогатої худоби на берегах водоймищ та не ловити рибу в заборонених місцях. Дотримання мір профілактики допоможе захиститися від небезпечного для здоров’я і життя захворювання.

Кропивницько-Соколівське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Кіровоградській області наголошує, якщо зараженню запобігти не вдалось та з’явилися клінічні ознаки хвороби (слабкість, підвищення температури тіла, біль у литкових м’язах, жовтяниця шкіри та склер, крововиливи в сітківку ока тощо), при найменшій підозрі необхідно у той же час негайно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь