Літо 2024: Юні туристи з Соколівського сходили в похід у Карпати
Де найкраще можна виховати витривалість, наполегливість і прагнення до здійснення мрії? Звісно в поході у гори. 16 вихованців краєзнавчого гуртка, що діє при Соколівському центральному сільському будинку культури, що у Кропивницькому районі, здійснили давню мрію — вирушили у туристичний похід у Карпати і підкорили вершину гори Остра. Про неймовірні враження, відкриття, труднощі й уроки, які винесли учасники двотижневого походу в гори, розповів керівник гуртка Сергій Смутко.
Для керівника краєзнавчого гуртка Сергія Смутка це уже став двадцятий, ювілейний похід у гори. Разом із досвідченим туристом начальником відділу освіти Соколівської сільської ради Андрієм Мазуріком вирушили у похід із дітьми, щоб ті набули нового досвіду, перевірили здобуті на заняттях гуртка знання і набралися нових вражень. Діти цього походу чекали дуже довго.
- До повномасштабного вторгнення ми щороку ходили в туристичні походи в гори. Діти із задоволенням займаються туризмом, охоче відвідують заняття гуртка, де набувають усіх необхідних знань, а вже на практиці вчаться їх застосовувати. Через війну в наших походах сталася перерва, я став до лав ЗСУ. Але ж діти чекали і хотіли вирушити в мандрівку, - розповідає Сергій Смутко. - Дійшло до того, що вони мені дзвонять і питають: коли ми вже підемо в гори? А я під Бахмутом, у гарячій точці. Мені і смішно, і прикро. Як же звідси підеш у похід?
Але ця мрія вихованців Сергія Смутка додала йому снаги і коли торік повернувся з вагомих причин додому, одразу відновив роботу краєзнавчого гуртка. Встигли з дітьми підготуватися до походу і по завершенні навчального року вирушили у туристично-краєнавчий похід у Карпати. Група зібралася з 11-14-річних хлопців і дівчат, з яких тільки троє мали досвід походів у гори, решта — новачки.
- Планували серйозний похід на 75 кілометрів з підйомом на вершину гори Полонина-Руна. Але погода трохи змінила наш маршрут. Рясні зливи загальмували рух, ми розбивали намети, щоб перечекати дощ, потім добралися до будиночка лісника і там заночували, зрештою вийшли до невеликого села і тамтешній житель, у якого запитали дорогу, обрубав усі наші надії сказавши коротко: це тупик, - посміхаючись розповідає Сергій Смутко. - Та все ж показав напрямок, яким ми мали вийти на гору. Ми вирушили, долаючи дорогою справжні джунглі, і врешті вишли на вершину гори... Остра. Як з’ясувалося, дорогою ми змінили маршрут і вийшли на іншу вершину. Але всі були щасливі, бо на Острій усі побували вперше.
Похід у Карпати справив на дітей неймовірне враження, каже керівник групи. Діти зрозуміли важливі цінності — плече товариша, коли разом долали труднощі, взаємну підтримку і допомогу, а ще спільні радощі. Це ті речі, які стануть основою у їхньому подальшому житті. Були і курйозні ситуації, про які згадують тепер із посмішкою.
А ще юні туристи із Соколівського побачили неймовірну красу природи, побували в замку Паланок у Мукачеві, Невицькому замку поблизу Ужгорода, купалися у чистих джерелах Карпатських гір, наїлися ягід на чорничних галявинах.
- Діти дуже задоволені, два тижні походу були насичені емоціями і запам’ятаються їм назавжди, - каже керівник групи. - Дуже вдячний батькам, які підтримали своїх дітей і в цей складний час спорядили їх на активний відпочинок.
Після походу Сергій Смутко довго не відпочиватиме. Вже збирається в наступний похід із дорослою групою. Каже, ним відзначить двадцятиріччя свого захоплення туризмом. А далі — ділитиметься досвідом зі своїми вихованцями і готуватиметься до наступних мандрівок.